Adela: Medzinárodný deň „dokonalých“ žien

2. marca 2018

Odvšadiaľ počujem, že žena nemusí byť dokonalá. Vraj aby na seba nevytvárala veľký tlak. Z tohto pohľadu je však dokonalosť niečo, čo vytvára naše ego, ktoré miluje porovnávať. To znamená, že v jednej hlave dokonalostichtivej ženy svieti predstava kombinácie: Angelina Jolie, Matka Tereza a Ellen DeGeneresová. V hlave druhej dokonalostichtivej ženy zas kombinácia Pamely Anderson s niekým podobným Pamele Anderson.

Otázka znie – čo je teda tá skutočná dokonalosť? Hneď ako porovnávame, skladáme, kombinujeme, tak prídeme na to, že neexistuje jedna všeobecne platná verzia dokonalosti. Niečo, čo neexistuje, sa nedá dosiahnuť. Niečo, čo sa nedá dosiahnuť, nám spôsobuje depresie.

Sú na to aj iné pohľady. Dokonalosť je vraj to, akí už sme. Sme dokonalí s našimi chybami, skúškami, lekciami, pretože nás vedú na našu dokonalú cestu učenia sa. Sme dokonalí s naším výzorom, pretože nás vedie k prijatiu a sebaláske. Tento postoj neznamená, že sa nemáme o seba starať. Mení len pohľad na to, z akého dôvodu by sme to mohli robiť. Starať sa o seba z lásky k sebe je posilňujúce. Starať sa o seba zo stresu, z nespokojnosti a z porovnávania sa zas vyčerpáva. Je však dôležité v tej láske k sebe byť úprimný. Ak má niekto 200 kíl a tvrdí, že je s tým spokojný, zabúda asi, že skutočná láska hovorí v pravde.

Zamýšľam sa nad tým aj preto, že sa často stretávam so zvláštnym fenoménom. Keď sa fotím s mojimi ženskými sympatizantkami, počujem stále tie isté komentáre: „Pokazím vám fotku“, „Pri vás budem strašne tučná“ alebo „Fotíte sa aj so starými?“ Vtedy si hovorím – čo si to ženy hovoria za zaklínadlá? Veď my samy podporujeme obraz mylnej dokonalosti a samy si vytvárame na seba tlak. Prečo nechcú ženy napríklad otvorene hovoriť o svojom veku? Prečo si samy uberajú z hodnoty v súvislosti s týmto číslom?

Čudujeme sa, že sa niektorí muži k niektorým ženám správajú neúctivo, že ich podceňujú, že ich nechápu. Obávam sa, že v tých „niektorých“ prípadoch muži len zrkadlia, ako sa vieme my ženy správať neúctivo k sebe. S týmto vzťahom k sebe sa niečo robiť dá a možno celkom rýchlo. Výsledok sa môže „odzrkadliť“ už na budúci štvrtok.

Adela Vinczeová

Komentár bol pripravený pre portál hnonline.sk.

Ďakujeme našim partnerom

Podporujeme