Adela bloguje: Trochu iná so Stanislavom Kutáčkom

To, čo vlastníme, nás nedefinuje. Nie všetko však musíme vlastniť. Napríklad ja vlastním jedno auto, Stanislav ich (ne)vlastní až 55.

Kto z nás má vyšší status? A zásadná vec – kde budeme všetci s tými našimi tak strašne dôležitými spoločenskými “statusmi“ parkovať? V Trochu inak bola reč o autách a ich zdieľaní. Stanislav takúto carsharingovú firmu založil pred niekoľkými rokmi a dnes sa jej v Česku celkom darí. Ľudia sa bratajú, lebo zdieľajú autá spolu, sú ekonomicky mysliaci, pretože je to pre nich oveľa lacnejšie a sú ekologickí, keďže zahlcujú životné prostredie oveľa menším počtom áut než je zvykom. Nadôvažok ich to vedie k prirodzenému cibreniu zodpovednosti. Nielen voči sebe, ale aj k svojmu okoliu, komunite.

Ľudia, ktorí majú auto ho občas využívajú aj na potvrdenie statusu. Človek v Mercedese má predsa inú hodnotu, ako človek v embéčke 120ke. Alebo naopak, človek v drahom aute je arogantný a človek v lacnom skromný. Zase vzorce. Ale auto je len prostriedok, my sme len ľudia a parkovacie miesto je čosi, čo keď v meste nájdeme, čoskoro zvoláme malú rodinnú oslavu. Ja to jedno auto stále mám. Také stredne drahé. Ale vnímam ho trochu inak. Možno budem časom aj ja zdieľač.

ROZHOVOR so Stanislavom Kutáčkom si môžete pozriet TU

Pridaj komentár