Adela bloguje: Trochu iná s Petrom Szolcsányim

My ľudia sme ako molekuly. Hovorí to aj Peter Szolcsányi – organický chemik. Sú prvky, ktoré sa s inými vôbec nespájajú, potom sú také, čo sa radi združujú, iné v kontakte s ostatnými explodujú. Pani príroda to tak chce, kolegyňa chémia to potvrdzuje.

Vo vysvetľovaní ľudského správania, sa všeobecne radi odvolávame na prírodu. Predovšetkým na ríšu zvierat. Keď nám vyhovuje nevera, je našim vzorom jeleň v ruji, keď chceme hovoriť o vernosti, fandíme labutiam a keď chceme obhájiť alkoholizmus, tak upozorníme na zvieratká papajúce kvasiace ovocie. Chemické prvky tvoria v milivesmíre celý ten náš makrovesmír a správajú sa tiež veľmi rôzne. Explózie a hádky, združenia a ignorácia sú im rovnako blízke ako nám ľuďom.

My si na rozdiel od prvkov vieme povedať, či chceme s niekým tvoriť explóziu, alebo objatie. Dokonca s tým istým “prvkom“ môžeme raz reagovať bezhlavo, inokedy lepšie. A keď veľmi chceme, vieme si sami v sebe uvedomiť, že nie sme ani jeleň ani labuť, ale že máme to šťastie byť ľuďmi, ktorí majú vlastné vedomie a možnosť o svojom správaní rozhodovať.

Kde sa nachádza krehká hranica medzi smradom a vôňou a ako vzniká a zaniká chémia medzi ľuďmi, sa dozviete v mojom rozhovore s Petrom.

Môžete si ho pozrieť TU

Pridaj komentár