História

August

Nachádzame sa podzemných priestoroch Fun Radia na Leškovej ulici. Dano a Adela sa prvýkrát stretávajú k téme možnej spolupráce na projekte divadelnej talkshow. Ťažko povedať, či je to únavou po Rannej šou alebo inými okolnosťami, no Dano od Adely „dostáva košom“ a odchádza s „dlhým nosom“. Takto frazeologicky obohatený sa vráti do SND, kde húta ako ďalej.

Október

Dano posiela Adele pripomínaciu SMS-ku, na ktorú, čuduj sa svete, Adela reaguje pozitívne! Na diaľku dávajú dohromady prvý námet na Trochu inak – pravidelný program, v ktorom by našli priestor nielen osobnosti Slovenského národného divadla, ale i hostia s netradičnými pohľadmi na svet. Adela a Dano s malou dušičkou predstavia projekt generálnemu riaditeľovi SND Mariánovi Chudovskému. Ten im dáva svoje riaditeľské požehnanie. Prípravy na deň D sa začínajú.

Január

Nachádzame sa v Štúdiu SND a spolu s tvoriacim sa tímom, do ktorého od začiatku patria aj Paťa Masaryková (produkcia), Bohumil Majerský (inšpicia), Paťo Pačes (zvuk) a iní skvelí ľudia, kolektívne krútime hlavami. Sála pre 150 divákov je beznádejne vypredaná a nám (teda hlavne Adele) začína dochádzať, že na útek je neskoro. Začíname úplne pankáčsky. Scénu „lepíme“ zo starých inscenácií a z toho čo nachádzame na chodbách SND. Nábytok nám veľkoryso požičiava CasaMia . Za nami divoko svetielkuje „vesmírny“ jeleň od výtvarníčky Renáty Ormandíkovej.

V každom prípade, prvý diel Trochu inak dopadne výborne a rovnako sa darí aj zostrihom, ktoré umiestňujeme na YouTube. Panuje spoločná zhoda, že ideme ďalej.

Apríl

Na dvere generálneho riaditeľa SND nečakane zaklope iný generálny riaditeľ – Martin Ilavský z TA3. Ako veľký fanúšik našich internetových videí, ponúka vysielanie Trochu inak v prvej a dosiaľ jedinej slovenskej spravodajskej televízii. Súhlasíme a od štvrtej časti sa Trochu inak dostáva do obývačiek po celom Slovensku.

Január

Začiatkom roka sa réžie chopí Rišo Raiman, ktorý sa stáva nedeliteľnou súčasťou našej tvorivej ekipy. Popularita Trochu inak v priebehu roka pomaly, nenásilne rastie. Dostávame sa do bodu, kedy začíname nesmelo poškuľovať po väčšej sále. No zatiaľ si netrúfame…

November

Všetko nečakane zmení časť s českou výtvarníčkou Vendulou Chalánkovou, ktorá pre nás nadefinovala úplne novú hosťovskú kategóriu – „ufoludek“. Toto slovo je vraj poľským prekladom výrazu „mimozemšťan“. Nevieme, či je to pravda a v podstate to ani vedieť nechceme. Lebo ten výraz je skvostný..:-)

Ale vráťme sa k Vendule. „Kumulovaná trápnosť“ , ktorá poznačila začiatok rozhovoru a následné, nečakané zblíženie s Adelou vytvorili magický moment, na ktorom sa do dnešného dňa zabávajú na YouTube státisíce divákov. Megaúspech nášho prvého, úplne nečakaného virálu, šokuje aj nás. Adela v tom šoku (čím šokuje aj nás ostatných) súhlasí so sťahovaním Trochu inak do sály Činohry SND pre 640 divákov.

Marec

Jar vítame v novom priestore. Rešpekt je na mieste. 4-násobný nárast kapacity môže okrem prázdnych sedadiel priniesť aj stratu intimity a bezprostredného kontaktu s divákom. Teda momentov, ktoré sú pre Trochu inak dôležité a charakteristické. A opäť sa čudujeme. Sála je plná a kontakt s publikom skvelý.

Onedlho Trochu inak prvýkrát preniká do TOP 3 ankety OTO. V kategórii Program roka sa umiestňuje na druhom mieste tesne za V siedmom nebi a pred prenosmi z MS v hokeji. Oceňujeme žánrový eklektizmus ankety a opät sa zamýšľame nad otázkou „čo vlastne sme?“.

September

Rok 2015 nám prináša ešte jedno, mimoriadne príjemné a svojim spôsobom aj osviežujúce prekvapenie. Ako to už v našom prípade býva, opäť niekto klope na dvere. Tentokrát je to spoločnosť Stella Artois v zastúpení Radky Stratenej. Tá ponúkne Slovenskému národnému divadlu partnerstvo pre Trochu inak. Neleníme a chytáme hodenú rukavicu. Vďaka spolupráci so Stella Artois od tohto momentu vidíte Trochu inak v novej scéne od Juraja Kucháreka.

Máj

Trochu inak sebavedomo pláva štvrtou sezónou. Práca nám ide od ruky, predstavenia sú vypredané 2 mesiace dopredu. Nie každý diel je ideálny, no na ten s Jane Goodall a Michalom Kubovčíkom sme špeciálne pyšní. Mišo nám nadôvažok svojou Vajcovkou prináša nový virál.

Júl

V lete zaknihujeme 120 abonentkárov, teda divákov, ktorí si kúpili celosezónne vstupenkové balíčky na Trochu inak až do júna 2017. Cítime veľkú vďačnosť, no zároveň rastie aj náš pocit zodpovednosti. Aj preto nás naše nepokojné JA nabáda nezaspať na vavrínoch. Premýšľame ako sa posunúť ďalej. A ako to už v našom prípade býva… Vieme, asi to naozaj pôsobí neuveriteľne, ale opäť niekto klope na dvere.

Január

V priateľskej a férovej atmosfére sa lúčime s TA3 a prechádzame na Dvojku. Dostávame k dispozícii 6 HD kamier a dostatok priestoru na postprodukciu. Zmenu si osladíme novým logom od Mikiny Dimunovej a redizajnom scény, opäť od Juraja Kucháreka. Surfujúc na vlne entuziazmu po večeroch tvoríme tento nový web. Hlavným garážmajstrom je Tomáš Picka, ktorý pre nás vytvára aj krásne fotografie z predstavení.

V OTO-vi nás tento rok, vzhľadom na zmenu vysielateľa, nenájdete. Pozeráme na vec s nadhľadom a tešíme sa na vašu priazeň v roku 2018… 🙂

November

Trochu inak prvýkrát vyráža na cesty! Útočište nachádzame v romantickom Divadle u Greškov v Tajove. Chlapi pravdepodobne pri čítaní týchto slov zbystrili pozornosť – áno, divadlo patrí nášmu bývalému skvelému reprezentantovi vo futbale Vratislavovi Greškovi. Oproti SND je to veľká zmena, kapacita približne 200 divákov, šírka pódia 6 metrov… Ale nám to nevadí, užívame si skvelý večer a zisťujeme, že aj v Tajove máme rovnako prajné publikum ako v Bratislave. Posmelení touto skúsenosťou začíname špekuľovať nad ďalšími výjazdmi…

Január

Trochu inak má nového partnera na rok 2019! Ide o spoločnosť Wood & Company Real Estate, ktorá v Bratislave vlastní významné administratívne budovy Aupark Tower, Lakeside Park, Westend TowerBratislava Business Center 5. Ide spolu o viac ako 100-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy, čo je mimochodom približná rozloha Banskej Bystrice. Spoločnosť taktiež aktívne pôsobí v Českej republike, kde vlastní administratívnu budovu Hadovka Office Park a obchodné centrum Galerie Harfa. Aj vďaka našim partnerom sa v tomto roku môžeme tešiť na inšpiratívne rozhovory, ktoré sú tak trochu iné.